ULAŞIM

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Karayolları, demiryolu ağları ve füniküler sistemlerinin yanı sıra deniz taşımacılığı hizmetleri ile de İstanbul geniş bir toplu taşıma ağına sahiptir. Taksi, dolmuş ve minibüsler dışında tüm şehir içi toplu taşıma araçlarında seyahat kartları kullanılmaktadır. Ücret tarifeleri ve kartlarla ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz:

www.istanbulkart.istanbul
www.iett.istanbul/tr/main/pages/iett-toplu-ulasim-ucret-tarifesi/42

FÜNİKÜLER SİSTEM

Karaköy (Galata) ve İstiklal Caddesi’nin güneybatı ucunu (Şişhane) birbirine bağlayan “Tünel”, İstanbul’un iki istasyonlu yer altı tren hattıdır. Dünyanın ilk yer altı füniküler sistemidir. Sefer aralığı ortalama 5 dk olup yolculuk 1,5 dk sürmektedir. Diğer füniküler tren hattı ise Kabataş-Taksim istasyonları arasında ulaşım sağlamaktadır. Sefer sıklığı 3 dk olup sefer süresi 2,5 dk’dır.

MARMARAY

Mevcut demiryollarının modernizasyonu ve yenilerinin yapılarak mevcut hata entegre edilmesiyle oluşturulmuş demiryolu sistemi yaklaşık olarak 76 km uzunluğundadır. Avrupa Yakası’nda Halkalı ve Asya Yakası’nda Gebze’yi birbirine bağlamaktadır. Ücretlendirme durak sayısına bağlı olduğundan yolculuk öncesinde turnikelerde ulaşım kartı okutulduğunda tüm hat için ücret kesilmektedir. Yolculuk sonrasında ulaşım kartı tekrar okutulduğunda ise katedilen durak sayısı belirlenebilmekte ve buna bağlı olarak karta ücret iadesi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıntılı ücret bilgisi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz: www.marmaray.gov.tr/icerik/sefer/Ücretlendirme/16

METRO

İstanbul Metrosu, bir yer altı toplu taşıma demiryolu ağı sistemi olup halihazırda 7 hat bulunmaktadır:

• Yenikapı-Atatürk Havalimanı (M1A)
• Yenikapı-Kirazlı (M1B)
• Yenikapı-Hacıosman (M2)
• Kirazlı-Olimpiyat-Başakşehir (M3)
• Kadıköy-Tavşantepe (M4)
• Üsküdar-Çekmeköy (M5)
• Levent-Boğaziçi Üniv/Hisarüstü (M6)

Ayrıntılı bilgi için www.metro.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

METROBÜS

Asya Yakası’nda Söğütlüçeşme ve Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü arasında hizmet vermekte olan metrobüs hattı otobüslerin trafiğe takılmadan (köprü dışında) ilerlemesine olanak sağladığı için oldukça tercih edilen bir ulaşım yoludur. Metrobüs ücret tarifesi durak sayısı ile belirlenmekte olup ücretler tam tarife için 1,95-3,85 TL arasında değişmektedir. Yolculuk öncesinde turnikelerde ulaşım kartı okutulduğunda tüm hat için ücret kesilmektedir. Yolculuk sonrasında ise metrobüs istasyonlarının çıkışlarında yer alan cihazlarda ulaşım kartı okutulduğu takdirde katedilen durak sayısına bağlı olarak karta ücret iadesi gerçekleşmektedir. Ayrıntılı bilgi için http://metrobus.iett.gov.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

OTOBÜS

Otobüs seferleri hakkında ayrıntılı bilgi için www.iett.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

TRAMVAY

İstanbul’da 4 adet tramvay hattı bulunmaktadır:

• Kabataş-Bağcılar (T1)
• Taksim-Tünel (T2) – Nostaljik Tramvay
• Kadıköy-Moda (T3)
• Topkapı-Mescid-i Selam (T4)

Şehrin kültür ve eğlence merkezi olan Taksim’e kısa bir füniküler yolculuğu (F1) ile Kabataş’tan ulaşılabilir. Kabataş – Bağcılar tramvayı ile ise Sultanahmet Meydanı’na ulaşmak mümkündür.

VAPUR

Boğaziçi ve Haliç’i boydan boya kateden vapurlar olduğu gibi adalara giden vapurlar da bulunmaktadır. Ayrıca boğazda günlük olarak çalışan ve özel turlar düzenleyen turistik Boğaz vapurları da mevcuttur. Daha fazla bilgi ve sefer tarifeleri için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz:

• Şehir Hatları - www.sehirhatlari.istanbul
• Turyol - www.turyol.com
• Dentur Avrasya - www.denturavrasya.com/tr-TR/default.aspx
• İDO - www.ido.com.tr/importantinfo-new#

ŞEHİRLER ARASI ULAŞIM

OTOBÜS

İstanbul’daki şehirlerarası otobüs terminallerinden başlıcaları Avrupa Yakası’nda Esenler Otogarı (Bayrampaşa), Asya Yakası’nda ise Harem Otogarı’dır (Üsküdar). Esenler Otogarı’na metro ile ulaşım mümkündür.

TREN

Ankara ve Konya kalkışlı yüksek hızlı trenler ile İstanbul Pendik İstasyonu’na ulaşılabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için www.tcddtasimacilik.gov.tr/trenler/yuksek-hizli-tren/adresini ziyaret edebilirsiniz.

UÇAK

İstanbul’da iki adet havalimanı bulunmaktadır:

• İstanbul Havalimanı: www.istanbulhavalimani.com/tr
• İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı: www.sabihagokcen.aero