GEZİLECEK YERLER

İstanbul’da yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi gösterdiği başlıca yerleri sizler için özetlemeye çalıştık. Daha ayrıntılı bilgi için Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: istanbul.ktb.gov.tr/?_dil=1

BEYLERBEYİ SARAYI
BEYLERBEYİ SARAYI

Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı padişahlarının sayfiye mekânı ve yabancı devlet başkan ya da hükümdarlarının ağırlanacağı bir devlet konukevi olarak düşünülmüş ve devrin padişahı Sultan Abdülaziz’in isteği üzerine 1863-1865 tarihlerinde inşa edilmiştir. Yaklaşık 2.500 m²'lik bir alan üzerine inşa edilen yapı, her iki katta toplam 6 salon, 24 oda,1 hamam ve 1 banyo barındırmaktadır. Batı ve Doğu üsluplarının karıştırılması ile inşa edilen Beylerbeyi Sarayı, Harem ve Mabeyn bölümleri ile Türk evi plan özelliğini taşımaktadır.

DOLMABAHÇE SARAYI
DOLMABAHÇE SARAYI

19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin imparatorluk sarayı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, hayatının son dönemlerinde burada ikamet etmiştir. 45,000 m²'lik saray 285 oda, 43 salon, 68 tuvalet ve 6 hamam barındırmaktadır. 1926-1984 yılları arasında protokol ve ziyarete kısmen açık olan saray, 1984 yılından itibaren müze-saray olarak geziye açılmıştır.

GALATA KULESİ
GALATA KULESİ

Galata Kulesi 528 yılında inşa edilmiş olup İstanbul'un Galata semtinde yer alan ve şehrin en önemli sembolleri arasında yer alan bir kuledir. Kuleden İstanbul'un sahil kesimi başta olmak üzere Haliç ve İstanbul Boğazı panoramik olarak izlenebilmektedir.

İSTİKLAL CADDESİ
İSTİKLAL CADDESİ

İstiklal Caddesi, İstanbul'un kalbinde 24 saat canlı bir bölgedir. Gündüz çalışan, alışveriş yapan veya yalnızca yürüyen yüzlerce kişi görülebilmektedir. Gece de işlek olan bu caddede yürüyüş yapmak, restoranlar ve kafelerde zaman geçirmek mümkündür. İstanbul'daki günlük yaşamın tecrübe edilebilmesi için İstiklal Caddesi’ni ziyaret etmek seçeneklerden birisidir.

KAPALI ÇARŞI
KAPALI ÇARŞI

15. yüzyılda inşa edilen Kapalıçarşı, yüksek kubbelerinin altında uzanan sokaklarıyla İstanbul'un tarihi merkezinin ortasında yer almaktadır. Bin bir gece masallarında da bahsedilen, dünyadaki en büyük ve eski kapalı pazarlardan biridir. Günde 250.000-400.000 ziyaretçi alan çarşının 58'den fazla kapalı sokağı ve 1.200 dükkanı vardır.

KIZ KULESİ
KIZ KULESİ

Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiş bu kule pek çok efsane barındırmaktadır. Geçmişi 2500 yıl öncesine dek uzanan Kız Kulesi, uzun tarihi boyunca savunma kalesi, sürgün istasyonu, hapishane, karantina odası, radyo istasyonu, vergi noktası ve deniz feneri olarak kullanılmıştır. Üsküdar’ın sembolü olan kule, 2000 yılında özel bir şirket tarafından restore edildikten sonra gün içerisinde kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır.

MİNİATÜRK
MİNİATÜRK

Toplam 60.000 m²'lik alan üzerine kurulan Türkiye’nin ilk minyatür parkı Miniaturk'te, 15.000 m² maket alanı, 40.000 m² yeşil ve açık alan, 3.500 m² kapalı alan, 2.000 m² havuz ve suyolu, 500 araçlık otopark yer almaktadır. Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniaturk'te, 57 eser İstanbul'dan, 51 eser Anadolu'dan, 12 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere toplam 120 sabit eser sergilenmektedir. Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş, izler bırakmış her medeniyetin Miniaturk'te yer almasına özen gösterilmiştir. Miniaturk ile Antik Çağ'dan Bizans'a, Selçuklu'dan Osmanlı'ya 3000 yıllık yaşanmışlığın izleri Haliç kıyısına taşınmıştır

ORTAKÖY MEYDANI
ORTAKÖY MEYDANI

Ortaköy sahilinde bulunan bu meydan sokak sanat galerileri, restoranlar ve kafeleriyle İstanbul’un popüler dinlenme ve eğlenme mekânları arasındadır. Bu meydanda ayrıca Ortaköy Camii, Ayios Fokas Kilisesi ve Etz Ahayim Sinagogu bulunmaktadır.

PIERRE LOTI TEPESİ
PIERRE LOTI TEPESİ

Eyüp sırtlarındaki Pierre Loti Tepesi doğal güzellikleri, etrafında bulundurduğu dini yapılar ve panoramik Haliç manzarasıyla önemli bir turistik bölgedir. Tepe adını, Osmanlı kültürü ve yaşam tarzına hayranlık duyan Fransız yazar Pierre Loti’den almaktadır.

RUMELİ HİSARI
RUMELİ HİSARI

Rumeli Hisarı Sarıyer'de, Boğaz'ın Avrupa Yakası’ndaki tepesinde yer alan bir kaledir. İstanbul'un fethinden önce, 1451-1452 yılları arasında Osmanlı Sultanı II. Mehmed tarafından inşa ettirilmiştir. Hisar, müze ve yaz aylarında yapılan festivallerde çeşitli konserler için bir açık hava tiyatrosu olarak faaliyet göstermektedir.

SULTANAHMET CAMİİ
SULTANAHMET CAMİİ

İç cephesinde duvarları mavi çinilerle bezendiği için camii genellikle Avrupalılar tarafından Mavi Camii olarak bilinmektedir. I. Ahmed döneminde 1609–1616 yılları arasında inşa edilmiştir. Sultanahmet Camii, İstanbul'daki en önemli turistik merkezlerden biri haline gelmiştir.

YEREBATAN SARNICI
YEREBATAN SARNICI

Yerebatan Sarnıcı, Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından Büyük Saray'ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmıştır. Günümüzde konserler ve şiir dinletilerine ev sahipliği etmenin yanı sıra müze ve sergi salonu olarak faaliyet göstermektedir.

AYA İRİNİ MÜZESİ
AYA İRİNİ MÜZESİ

Aya İrini İstanbul'da inşa edilmiş ilk kilisedir. Rivayete göre eskiden bir Hristiyan tapınağının yer aldığı topraklarda bulunmaktadır. Günümüzde ise Topkapı Sarayı'nın dış avlusunda yer almakta ve konser salonu olarak faaliyet göstermektedir. Ziyarete kapalıdır ancak Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’nün izni ile gezilebilir.

AYASOFYA MÜZESİ
AYASOFYA MÜZESİ

Büyüklüğü, mimarisi, mozaikleri ve diğer sanat eserleri ile Türkiye'nin görülmesi gereken en popüler turistik cazibe merkezlerinden biridir. Doğru Roma İmparatorluğu tarafından üç kez kilise olarak inşa edilmiş olan Ayasofya, 1453’te İstanbul’un fethedilmesiyle birlikte camiye çevrilmiştir. 1935 yılından itibaren ise müze olarak ziyaretçilere açılmıştır.

BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ
BÜYÜK SARAY MOZAİKLERİ MÜZESİ

Sultanahmet Camii`nin güneyinde, caminin külliyesi olan arasta içerisinde yer almaktadır. Müze, Bizans İmparatorluğu Büyük Sarayı`nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalmış mozaik döşemeyi içine alacak şekilde yapılmıştır. M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenen Büyük Saray mozaikleri eşsiz bir ustalıkla işlenmiştir. Mozaiklerde konular günlük hayattan ve doğadan alınmıştır. Bunlar arasında kertenkele yiyen grifon, fil ve aslan mücadelesi, bir kısrağın tayını emzirmesi, kaz güden çocuklar, keçi sağan adam, eşeğine yem veren çocuk, testi taşıyan genç kız, elma yiyen ayılar ve avcı kaplan mücadelesini betimleyen sahneler yer almaktadır.

GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ
GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZESİ

II. Bayezid döneminde 1491’de Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane (Semaî) Mehmed (Çelebi) Dede tarafından İskender Paşa’nın Galata’daki arazisi üzerinde kurulan Galata Mevlevihanesi, İstanbul’un ilk mevlevihanesidir. Müze sergi makamları Semahane binasında yer almaktadır. Semahane girişinde Sema alanı, alt katta Derviş Odaları ile üst kat mahfiller olmak üzere üç katlı bir plandan oluşmaktadır.

İSLAM, BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ
İSLAM, BİLİM VE TEKNOLOJİ TARİHİ MÜZESİ

Gülhane Parkı içerisinde Saray Sur Duvarına bitişik Has Ahırlar Binası’nda yer almaktadır. Has Ahır Osmanlı Dönemi’nde, padişahın ve yakın hizmetinde bulunan kimselerin atlarının bulunduğu ahırlara denilmiştir. Müze iki kattan oluşmaktadır. Üst katta müze ile ilgili çeşitli görsellerin izlenebildiği Sinevizyon Salonu, Astronomi, Saat Teknolojisi, Denizcilik, Savaş Teknolojisi ve Tıp bölümleri bulunmaktadır. Alt katta ise Madenler, Fizik, Matematik-Geometri, Şehircilik ve Mimari, Optik, Kimya ve Coğrafya bölümleri yer almaktadır. Sergi salonlarının tamamında, İslam bilim insanlarının ortaya koydukları eserlerin model ve maketleri sergilenmektedir.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ
İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ

Osman Hamdi Bey tarafından ‘’Müze-i Hümayun’’ yani İmparatorluk Müzesi olarak kurulan ve 1891 yılında ziyarete açılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Sultanahmet semtinde, Gülhane Parkı’ndan Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey yokuşunda yer almaktadır. İsminin çoğul olarak kullanılmasının nedeni idaresi altında Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müzenin bulunmasıdır.

Müzelerin bulunduğu yer aslında Topkapı Sarayı'nın dışındaki bahçelere aittir. Osmanlı İmparatorluğu’nda kültürel malları koruyan imparatorluk kararının yürürlüğe konmasında sonra farklı illerden çok sayıda vali bulunan eserleri başkente göndermiştir. Bu şekilde müze oldukça büyük bir koleksiyona ulaşmıştır. 1991 yılında 100. yıl dönümünü kutlayan İstanbul Arkeoloji Müzesi, Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülmüştür.

İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ
İSTANBUL MODERN SANAT MÜZESİ

Müze daimi ve geçici galeriler, fotoğraf galerisi, kütüphane, sinema merkezi, kafe ve tasarım mağazası gibi çeşitli hizmetler sunmaktadır. Müzede ayrıca eğitim programları ve sosyal programlara dair videolar da sunulmaktadır.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ
İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

Müze, Türk şair ve romancı Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Halihazırda Türkiye’den ve Türkiye dışından olmak üzere 4.000 oyuncak ve minyatür sergilenmektedir. Müzede sergilenen parçaların çoğu antika olup bazılarının tarihi yaklaşık 200 yıl öncesine kadar uzanmaktadır.

KARİYE MÜZESİ
KARİYE MÜZESİ

İlk kez 6. yüzyılda inşa edilen Kariye Kilisesi, zaman içerisinde yeniden inşa edilmiş ve onarılmıştır. Kariye, 1453 yılında İstanbul'un fethinden sonra da kilise olarak kullanılmış, 1511 yılında ise camiye çevrilmiştir.1945 yılında müzeye dönüştürülen yapıdaki mozaik ve fresklerin üzeri 1948-1958 yıllarında yapılan çalışmalarla açılarak ortaya çıkarılmıştır. Kariye'deki mozaik ve freskler Doğu Roma resim sanatının son dönemine (14. yüzyıl) ait en güzel örneklerdir. Bu mozaik ve fresklerdeki derinlik, figürlerin hareket ve plastik değerlerinin verilişi oldukça başarılıdır.

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ
TOPKAPI SARAYI MÜZESİ

Topkapı Sarayı, Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezidir. İstanbul fatihi Sultan II. Mehmed tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmış olan ve zaman içerisinde bazı ilavelerin yapıldığı sarayda, Osmanlı padişahları ve saray halkı 19. yüzyıl ortalarına kadar ikamet etmiştir. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m²'lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m²'dir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne giren Topkapı Sarayı, Hz. Muhammed'in hırkası ve kılıcı gibi kutsal eserlere de ev sahipliği yapmaktadır

TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ
TÜRK VE İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

Türk ve İslâm Sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk Müzesi ve aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde açılan son müze olma özelliğini taşımaktadır. İçinde bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı ise 16. yüzyıl Osmanlı sivil mimarisinin önemli yapılarından biridir. İstanbul’un ünlü tarihi alanı At Meydanı’nda, eski hipodrom kademeleri üzerinde yükselmektedir. Müzede; sandukalar, değerli taşlarla bezenmiş mumluklar, inciden yapılmış rahleler, oymalı bakır kaplar, saltanat taçları, Sultan Yıldırım Beyazıt ve II. Sultan Selim'e ait giysiler, Kafkaslardan gelen halılar ve oymalı kapılar gibi çeşitli eserler bulunmaktadır.

EMİRGAN PARKI
EMİRGAN PARKI

Emirgan Parkı, Emirgan semtinin şirin bir mahallesinde Boğazın hemen yanında yer almaktadır. Yaklaşık 43 hektarlık alana yayılmış olan park, özellikle her Nisan ayında topluca boy gösteren canlı lale koleksiyonu ile bilinmektedir.

FETHİ PAŞA KORUSU
FETHİ PAŞA KORUSU

Asya Yakası’nda yer alan tarihi Fethi Paşa Korusu, yaklaşık 13 hektarlık alanı içerisinde 6 adet çocuk oyun alanı, 3 adet aletli spor alanı, 2 basket-voleybol sahası ve 2 adet süs havuzu barındırmaktadır. Yüzlerce bitki ve ağaç türlerinin yanı sıra ziyaretçilerine Boğaz manzarası da sunmaktadır.

MAÇKA DEMOKRASİ PARKI
MAÇKA DEMOKRASİ PARKI

Maçka Vadisi üzerinde kurulu olan park yaklaşık 15,5 hektarlık büyük bir alanı kapsamaktadır. Parkın üzerine kurulan teleferik hattının 1993 yılında hizmete girmesiyle birlikte Taksim ile Maçka arasındaki ulaşım oldukça kolaylaşmış, ziyaretçilere parkın barındırdığı doğal güzellikleri kuşbakışı gözlemleme fırsatı da sunulmuştur.

MİHRABAT TABİAT PARKI
MİHRABAT TABİAT PARKI

2011 yılında ilan edilen Mihrabat Tabiat Parkı, ismini Nevşehirli İbrahim Paşa’nın sadrazamlığı sırasında yaptırdığı Mihrabat Kasrı’ndan almıştır. Kanlıca’da, Boğaziçi’ne hakim bir tepede yer alan Mihrabat Tabiat Parkı, yaklaşık 20 hektarlık bir alana yayılmıştır. Tabiat parkı zengin bir flora ve fauna varlığına sahiptir.

YILDIZ PARKI
YILDIZ PARKI

Yıldız Parkı, dünyanın dört bir tarafından toplanan çiçekler, bitkiler ve ağaçları barındıran 37 hektarlık alanı ile kent içerisindeki en büyük korudur. Osmanlı döneminden günümüze gelen bu park, Boğaziçi'nin panoramik manzarasını gözler önüne sermektedir. Yıldız Parkı’nda bulunan Çadır ve Malta Köşkleri restoran olarak ve özel etkinliklerin düzenlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.